Teden 2: od 23. 3. do 27. 3. 2020

SLOVENŠČINA

V DZ (str. 99–102) si preberi značilnosti opisa delovnega postopka in reši naloge. Zapis iz modrega okvirja na str. 99 prepiši v zvezek (stran jezik). Reši tudi zadnjo, 5. nalogo.
Besedilo lahko napišeš v Wordov dokument ali v zvezek in ga skeniraš ali fotografiraš in nam ga pošlješ do petka, 27. 3. 2020, do 12. ure.Preveri tudi rešitve od prejšnjega tedna: registriraj se na www.irokus.si, s klikom na rumeni gumb ‘Dodaj brezplačna gradiva’ si dodaj vse znane DZ in učbenike. Nato se vrni v svojo i Zbirko. Učbenike lahko prelistaš, v spodnji orodni vrstici pa najdeš tudi gumb, ki razkrije rešitve.V soboto, 21. marca, smo obeležili SVETOVNI DAN POEZIJE. Vzemi si čas in tudi sam preberi nekaj pesmi. Izberi si eno (na spletu ali v knjižni različici) in nam jo pošlji preko e-pošte do petka, 27. 3. 2020, do 12. ure.
V sporočilo zapiši:
– o čem govori,
– zakaj ti je všeč oz. zakaj si izbral to pesem.

MATEMATIKA

Klikni na gumbek in najprej preveri rešitve nalog in izpolnjenih učnih listov preteklega tedna. Rešitve – lomljenka, večkotniki Lahko pa si pri pregledu rešitev pomagaš s posnetkom kratke razlage. Posnetek rešitev

Klikni na gumbek in delaj po navodilih. Natančno jih preberi ter učne liste ustrezno izpolni. V kolikor imaš možnost, si liste lahko natisneš, sicer snov in naloge zapiši v zvezek.

Ponavljanje in utrjevanje Ponavljanje – lomljenke, večkotniki

Diagonale večkotnika  Diagonale večkotnika

Koti večkotnika Koti večkotnika

Rešitve boš lahko preveril naslednji teden.
Če boš imel pri reševanju kakšno vprašanje, ga pošlji po e-pošti učiteljici matematike.
Želimo ti uspešno delo😊 .

ANGLEŠČINA

– Oglej si stvari, ki jih uporabljamo pri mizi ali jedi v U na str. 58. Sličice poveži z ustreznim opisom v b. nalogi.
– Zapiši naslov At the table in prepiši besedišče z drsnic. At the table
S pomočjo slovarja ali interneta ugotovi razliko med izrazoma meal in dish in jo zapiši.
– Natančno zapiši svoj jedilnik enega dne (kakšen krompir, kakšno meso…) in pripomočke, ki jih potrebujemo za pripravo, ter ga pošlji učiteljici v pregled. Pomagaj si s spletnim slovarjem: https://sl.pons.com/prevod.
– Poslušaj (Irokus) in nato glasno preberi besedilo v U na str. 58/2.
– V DZ reši 52/1., 2.

BIOLOGIJA

ČUTILA

ČUTILO ZA VOH (učb. str. 86)
1.    V zvezek zapiši naslov.
2.    Nariši zgradbo čutila za voh in označi dele.   ALI  Sliko čutila za voh poišči na internetnih straneh, jo natisni in ustrezno dopolni.
3.    Opiši, kako zaznavamo vonj.

ČUTILO ZA OKUS (učb. str. 87)
1.    V zvezek zapiši naslov.
2.    Nariši čutilo za okus in označi območja okušanja.   ALI  Sliko čutila za okus poišči na internetnih straneh, jo natisni in dopolni z območji okušanja.
3.    Kako imenujemo nov okus, ki so ga nedavno odkrili znanstveniki?
4.    Jezik ima poleg okušalnih čutnic tudi druge čutnice. Katere?
5.    Ali sta okus in voh med seboj povezana?

Preveri s praktično vajo: ALI VOH IN OKUS SODELUJETA?
Pripomočki: koščki jabolka, čebula, ruta ali šal
Potek dela: Bratu/Sestri ali staršem zaveži oči. Pod nos mu pridrži čebulo, nato pa mu v usta položi košček jabolka. Kakšen je okus jabolka? Razloži zakaj?

ZGODOVINA

Kako dobro ste osvojili znanje na temo: Kako je Napoleon ustvaril evropski imperij, se boste preizkusili ob reševanju učnega lista, ki je v priponki. UL Rešen učni list mi pošljite v pregled najkasneje do petka, 27. 3. 2020.
Za naslednjo učno uro boste samostojno predelali temo z naslovom: Tri Napoleonove usodne napake v učbeniku na straneh 77 in 78. Poleg osnovnih vsebin bodite pozorni na karto, karikaturo, sliko, zgodovinski vir in rubriko: Ali veš, saj vam veliko sporočajo.
V zvezek napišite naslov in za povzetek rešite učni list, ki je v priponki UL ter ga prilepite v zvezek, če imate to možnost. Sicer nalogo prepišite v zvezek in jo rešite. Rešen učni list mi pošljite v pregled najkasneje do petka, 27. 3. 2020.
Želim vam uspešno delo. Vem, da to zmorete. Ostanite zdravi.

GEOGRAFIJA

V tem tednu boste samostojno spoznali geografske enote Južne Amerike. V pomoč vam bo besedilo v  učbeniku na straneh 90 in 91(le prvi in drugi odstavek) in karti v atlasu na straneh 133 in 150/151. V zvezek zapišite naslov: Geografske enote Južne Amerike. Geografske enote: mladonagubano gorovje, dve višavji in tri nižavja s pomočjo besedila v učbeniku poimenujte in jih poiščite na karti ter jih vpišite v nemo karto Južne Amerike, ki je v priponki. J Amerika Ne pozabite na legendo – narišite oz. napišite simbol za posamezno geografsko enoto, ki ga označite na karti, da bo bolj pregledna (najenostavneje bo, če boste uporabili tri različne barve: zeleno za nižavja, oranžno ali rumeno za višavja in rjavo za mlado gorovje in nemo karto ustrezno pobarvali).  To že obvladate!!!

V nemo karto vpišite reke po katerih imajo nižavja ime: Orinoko, Amazaonka, Parana in Urugvaj, ki imata skupen izliv imenovan Rio de la Plata. Vpišite planoto Patagonijo na skrajnem jugu Južne Amerike in Bolivijsko visoko planoto v gorovju Andi , puščavo Atakama ob Tihem oceanu in najvišje stalno naseljeno jezero na svetu Titikaka, ki leži na Bolivijski visoki planoti v gorovju Andi. Poiščite najvišji vrh Južne Amerike in ga označite na nemi karti. Vpišite tudi oba oceana, ki omejujeta celino. Če imate možnost, nemo karto natisnite in izpolnjeno prilepite v zvezek.

Če boš imel pri delu kakšno vprašanje, mi ga pošlji po e-pošti in pomagala ti bom. Izpolnjeno nemo karto mi pošljite v pogled, najkasneje do petka, 27. 3. 2020.

Želim vam uspešno delo in ostanite zdravi.

KEMIJA

Za pregled rešenih nalog prejšnjega tedna prilagam gradivo. Rešitve

RELATIVNA ATOMSKA IN RELATIVNA MOLEKULSKA MASA
Za lažje in boljše razumevanje snovi najprej preberi teoretične osnove v učbeniku na str. 93 in 94.
V zvezek zapiši naslov RELATIVNA ATOMSKA IN RELATIVNA MOLEKULSKA MASA in oblikuj zapis s pomočjo ppt. Masa
Na prosojnicah imaš nekaj nalog. Če se ti kje ustavi, ne veš kako bi nadaljeval ali pa imaš mogoče kakšno vprašanje, piši na: jerneja.stritof@guest.arnes.si
Za preganjanje dolgčasa: KVIZ elementi v periodnem sistemu

LIKOVNA UMETNOST

FotografiraJ likovni izdelek iz prejšnjega tedna (tihožitje) in mi ga pošlješ na moj elektronski naslov. Če imaš pri tem težave, me obvesti.
Pred teboj je nova likovna naloga, ki bo zahtevala več ur dela. Izdelal boš kip, ki se premika — mobile. Za izdelavo potrebuješ različne materiale, ki jih najdeš zunaj v domačem okolju ali v hiši (žica, lesene paličice, obeski, jogurtovi lončki, vrvica, karton …). Iz izbranega materiala izdelaj obeske, pritrdi jih na vrvico in obesi na izdelano ogrodje. Mobile lahko uporabiš kot lep unikaten okrasek. Bodi inovativen in ustvarjalen.
Tukaj najdeš primer likovnega dela (slika).Mobile

ŠPORT

Tudi v tem tednu ne pozabite na fizično aktivnost, ki bo pomembno vlivala na vaše vsakodnevno počutje. Vsebine najdete tukaj. Šport

FILMSKA VZGOJA

NALOGA
Ta teden si na spletni strani http://www.solafilma.si/sl/filmska-baza oglejte film ali filmček po izbiri. Zanimivi so tudi filmi, ki opisujejo filmske poklice.
DEJAVNOST PRED OGLEDOM
Za ogled filmov na tej spletni strani, se morate registrirati. To naredite na povezavi http://www.solafilma.si/sl/registracija.
Tukaj lahko pogledate sliko izpolnjenih podatkov za registracijo.FVZ Izpolnite tako kot piše, le da uporabite svoje ime in priimek, svoj e-naslov in si izmislite svoje geslo, ki si ga zapišite, da ga ne boste pozabili.
DEJAVNOST PO OGLEDU
Po ogledu (najkasneje do petka, 27. 3. 2020, do 12.00) mi na moj e-naslov katarina.zbacnik@guest.arnes.si napišite, kateri film ste si izbrali. Zakaj ravno tega (ali vas je pritegnil naslov, napovednik ali kaj drugega)? Napišite še svoje mnenje o ogledanem filmu in ga tudi utemeljite (npr. Bil mi je všeč, ker …. ali Ni mi bil všeč, ker …).

LIKOVNO SNOVANJE 2

Zanima me, kako ti je uspelo narisati fantazijsko drevo. Tvoja naloga za ta teden je, da izdelek dokončaš, ga fotografiraš in mi ga pošlješ na moj elektronski naslov.

POSKUSI V KEMIJI

Pozdravljeni!
Prejšnje leto smo praznovali 150 letnico periodnega sistema. Danes je v periodnem sistemu vpisanih 118 elementov.
Pred 150 leti je ruski kemik je v smiselni red razvrstil 63 takrat znanih elementov in napovedal še vsaj 4, ki jih še niso odkrili.
Kdo je bil ta znanstvenik?
Ko so pozneje podrobno raziskali zgradbo atomov, so opazili, da je znanstvenik elemente razvrstil tudi po njihovi atomski zgradbi, ki je takrat še ni poznal.
Kako mu je to uspelo?
Znanstveniki še naprej sintetizirajo nove elemente.
Koliko jih še lahko naredimo? Kje je meja? Kako pri tem sodelujejo slovenski znanstveniki?
Oglej si posnetek 150 let najpomembnejšega kemijskega pripomočka in dobil boš odgovore na zastavljena vprašanja. Napiši krajši povzetek posnetka in mi ga pošlji v pregled na naslov: jerneja.stritof@guest.arnes.si

MLADINSKI PEVSKI ZBOR

Na spodnji povezavi si oglej videoposnetek pesmi You raise me up. Pesem ob videoposnetku večkrat prepoj, da si zapomniš besedilo pesmi.
https://www.youtube.com/watch?v=gZt9VnWRZes

FIZIKA

Če imaš kakršnokoli vprašanje ali težavo, piši na albina.ponikvar@guest.arnes.si . Delo za ta teden sem razdelila v tri sklope.
-Do srede, 25. 3. 2020, mi po e-pošti na kratko napiši, kako je potekalo tvoje delo, pri čem si imel največ in pri čem najmanj težav in kako si bil pri reševanju uspešen. Napiši tudi, če potrebuješ pomoč pri kateri od nalog. Zapis v zvezek in rešene naloge v Brihtni glavci bom pogledala, ko se vrnemo v šolo.
-V učbeniku Fizika 1 preberi poglavje Vesolje in astronomija (od str. 50 do str. 51).
V zvezek prepiši povzetek iz e-učbenika na povezavi https://eucbeniki.sio.si/fizika8/147/index4.html . Reši naloge v Brihtni glavci na str. 23 (prve tri naloge so obvezne za vse, 4. in 5. nalogo pa priporočam).
-V učbeniku Fizika 1 preberi poglavje Zvezde (od str. 52 do str. 56). V zvezek odgovori na vprašanja:
1.Kaj je vesolje? 2. S čim merimo dolge razdalje v vesolju? 3. Kaj je svetlobno leto? 4. Kaj je galaksija? 5. Kaj je Rimska ali mlečna cesta? 6. Kakšna je razlika med geocentričnim in heliocentričnim sistemom? 7. Kdo in kdaj je prvi zagovarjal heliocentrični sistem? 8. Napiši Keplerjeve zakone in jih razloži! 9. Napiši Newtonov gravitacijski zakon in poimenuj količine, ki nastopajo v njem!
V zbirki nalog Bistra glavca reši vsaj prve štiri naloge na str. 22.
Zapis v zvezek in naloge bom pogledala, ko se vrnemo v šolo.
Zanimive naloge iz astronomije lahko najdeš na portalu učimse.com (dostop je v teh dneh brezplačen, potrebno se je le registrirati).

TEHNIKA IN TEHNOLOGIJA

Upam, da si se uspešno registriral in prijavil na spletno stran https://www.irokus.si/, ter opravil nalogo prejšnjega tedna. Prosim, da mi do torka, 24. 3. 2020, sporočiš kako ti je šlo in pošlješ fotografijo opravljene naloge.

V tem tednu boš načrtoval izdelek iz bakrene pločevine SVEČNIK.

  • V učbeniku Prava tehnika 8 si poglej potek dejavnosti od strani 54 do 60.
  • Natančno si na strani 54 preberi Določitev problema in Oblikovanje idej in iskanje rešitev.
  • Na razpolago imaš bakreno pločevino velikosti 210 x 210 mm
  • Oblikuj SVOJO idejo za  svečnik, ki ga lahko narediš iz dane pločevine.
  • Na trši papir velikosti 210 x 210 mm nariši sestavne dele, jih izreži in poizkusi sestaviti (lahko si pomagaš z lepljenjem). Upoštevaj, da se karton pri tem obnaša nekoliko drugače kot se bo tvoj izdelek iz bakrene pločevine.
  • Bodi pozoren na to, da bo imel svečnik čim manj ostrih robov, ob katerih se lahko poškoduješ ali poškodujejo površino, na kateri stojijo-

Če boš imel pri delu težave, mi sporoči po e-pošti, fotografijo opravljenega dela pa pričakujem do torka, 31. 3. 2020 (8.a) oz. četrtka, 2. 4. 2020 (8. b).
Želim ti veliko uspeha, pri načrtovanju uporabnega izdelka. Bodi kreativen, da ti bo svečnik v ponos.

OBDELAVA GRADIV: UMETNE SNOVI

V preteklem tednu si imel za nalogo, da se preizkusiš v modeliranju s programom SketcUp. Zanima me, kako si bil uspešen.
Prosim, da mi do četrtka, 26. 3. 2020, sporočiš kako ti je šlo in pošlješ fotografijo opravljene naloge.V tem tednu boš načrtoval uporaben izdelek iz odpadne embalaže (plastenka, tetrapak, lonček…).
Sedaj, ko smo več doma, se v vsakem gospodinjstvu nabere tudi več odpadne embalaže. Prihaja čas, ko bo počasi potrebno posaditi semena ali presaditi rože. Ker so tehnične trgovine in cvetličarne  zaprte, se bo potrebno s posodami za sajenje znajti drugače. Pred seboj imaš izziv: Iz odpadne embalaže izdelati  dekorativen lonček za rastline.
Pri tem uporabi vse svoje znanje o obdelavi umetnih snovi, iznajdljivost, domišljijo in ustvarjalnost. Poleg odpadne embalaže iz umetnih snovi, lahko uporabiš tudi druge materiale, ki jih najdeš doma.
Nekaj idej lahko najdeŠš tukaj OGU ali na spletni strani https://www.pinterest.com/.Če boš imel pri delu težave, mi sporoči po e-pošti, fotografijo opravljenega dela pa pričakujem do petka, 3. 4. 2020. Želim ti veliko uspeha, pri načrtovanju uporabnega izdelka. Bodi kreativen, da ti bo  lonček za rastline v ponos in lepa dekoracija vašega doma.

DOMOVINSKA IN DRŽAVLJANSKA KULTURA IN ETIKA

1. Preglej zapis o delovanju EU v zvezku. Ponovi vse o institucijah (ime, sestava, glavne naloge).
2. Na navedenih povezavah si oglej 2 posnetka.Po ogledu 1. posnetka v zvezek napiši Infodrom: EVROPSKI POSLANEC in na svoj način zapiši/nariši, kaj posnetek prikazuje. To ponovi pri posnetku št.2.Posnetek, št. 1: EVROPSKI POSLANEC https://www.youtube.com/watch?v=3kbolHftkXI
Posnetek, št. 2: KAJ DELA PREDSEDNIK EVROPSKEGA PARLAMENTA? https://www.youtube.com/watch?v=BybpsZo7QUM3. Preveri svoje znanje s kvizom. Kviz
Ko rešiš kviz, mi na e-naslov tatjana.lekan@guest.arnes.si napiši, kaj si izvedel/a o slovenskem evropskem poslancu/poslanki, katero vprašanje ti je bilo najbolj všeč. Napiši tudi, če si imel/a pri kakšnem vprašanju težave.

GLASBENA UMETNOST

Do srede pošljite odgovore na vprašanja preteklega na naslov anemarija.stefancic@guest.arnes.si (lahko tudi sliko).

V petek si lahko na tej povezavi pogledate posnetek Mozartove opere Le nozze di Figaro posnete v Dunajski državni operi. 

https://www.staatsoperlive.com/event/0/c28e6fde-a6a4-4fea-b651-683d306d7912/watch