Teden 1: od 17. 3. do 20. 3. 2020

SLOVENŠČINA

V DZ (str. 104–105) si preberi značilnosti nasveta strokovnjaka in reši naloge. Zapis iz modrega okvirja na str. 104 prepiši v zvezek (stran jezik). Reši tudi zadnjo, 7. nalogo. Besedilo lahko napišeš v Wordov dokument ali v zvezek in ga skeniraš ali fotografiraš in nam ga pošlješ. Če ne moreš poslati e-pošte, imej besedilo s seboj, ko se ponovno vidimo v šoli.

Tatjana Farkaš, tatjana.farkas@guest.arnes.si
Katarina Zbačnik, katarina.zbacnik@guest.arnes.si
Iva Jakše Sterle, iva.jakse-sterle@guest.arnes.si

MATEMATIKA

Klikni na gumbek in delaj po navodilih. Natančno jih preberi ter učni list ustrezno izpolni. V kolikor imaš možnost, si list lahko natisneš, sicer snov in naloge zapiši v zvezek. Večkotniki.pptx    UL: Večkotniki – lomljenka
Pri zapisovanju ugotovitev si pomagaj z učbenikom ali zbirko Znam za več. Lahko uporabiš elektronsko verzijo, ki jo najdeš na naslovu https://www.irokus.si/ (najprej se registriraj in nato prijavi). Lahko uporabljaš tudi i-učbenik https://eucbeniki.sio.si/mat8/index.html.
Svoje ugotovitve boš lahko preveril naslednji teden.
Če boš imel pri reševanju kakšno vprašanje, ga pošlji po e-pošti učiteljici matematike.
Želimo ti uspešno delo😊 .


ANGLEŠČINA

V U (str. 57 ) preberi besedilo The history of the Olympics. Oglej si tudi video: https://www.youtube.com/watch?v=uSf7-LsmU3Y&t=69s. V zvezek prepiši naslov in izpolni preglednico. Olympics Prepiši definicije neznanih besed (drsnica 2) in jih poišči v besedilu. Reši tudi TASK. V DZ reši naloge na str. 47 (1., 2., 3.).
V zvezek (ali word dokument) zapiši potek enega izmed dni v tem tednu v past simple in past continuous in ga (če imaš možnost) pošlji učiteljici po e-pošti.

Sabina Nardin: sabina.nardin@guest.arnes.si
Polona Šivec: polona.sivec@guest.arnes.si

BIOLOGIJA

ČUTILO ZA SLUH (učb. str. 83-85)

  1. V zvezek zapiši naslov.
  2. Nariši zgradbo ušesa in označi njegove dele. ALI
    Sliko zgradbe ušesa poišči na internetnih straneh, jo natisni in dopolni dele ušesa.
  3. Zgradba ušesa je razdeljena na tri dele: zunanje, srednje in notranje uho.
    Na svoji sliki z barvico označi dele ušesa, ki spadajo k:
    – zunanjemu delu,
    – srednjemu delu in
    – notranjemu delu ušesa.
  4. Opiši, kako zaznamo zvok.
  5. Uho je tudi organ za ravnotežje. Kateri del ušesa je ravnotežni organ?

Za preganjanje dolgčasa lahko izvedeš dejavnost: VAJA VRTENJA
Pripomočki:
⦁ ruta
⦁ vrtljivi stol
Potek dela:
Za pomoč pri nalogi prosi starše. Bodi pozoren, da je sedišče vrtljivega stola dovolj visoko. Usedi se na stol. Starši naj te začnejo vrteti. Sam izberi hitrost vrtenja in tudi daj znak, ko naj te ustavijo. Vrtenje naj ne traja več kot minuto. Po vrtenju poskusi hoditi. Pazi, da ne padeš. Poskusa ne izvajaj sam. Kaj se je zgodilo? Opiši.

ZGODOVINA

1. Ponavljanje in utrjevanje vsebin o nastanku ZDA in francoski revoluciji – učbenik od strani 68 do 74 in zapiski v zvezku.
2. Predelajte vsebine v učbeniku na straneh 75 in 76 na temo: Kako je Napoleon ustvaril evropski imperij. Preberite tudi zanimivost o Napoleonu in oba zgodovinska vira ter rubriko Ali veš. V zvezek zapišite naslov in povzetek na vam najbolj ustrezen način (miselni vzorec, tabela, ….).

GEOGRAFIJA

 V učbeniku na straneh od 81 do 90 natančno preberite vsebine, preglejte slikovno gradivo, rubrike: »Kdo želi vedeti več?« in »Ali veš?« o Srednji Ameriki in v zvezek naredite kratek povzetek (miselni vzorec ali kakšen drugi način, ki vam najbolj ustreza) za posamezno geografsko enoto: Mehiko, Medmorsko Ameriko in Karibske otoke.
NUJNO: pri delu uporabljajte fizične in tematske karte v atlasu, ki se dotikajo te teme (od strani 146 do 149).

ŠPORT

Priporočljiva je vsakodnevna dejavnost v naravi. Gibanje minimalno 30 minut, hitra hoja, hoja v hrib (Ulaka, Križna gora, Markov hrib…), kolesarjenje,…
Vsak drugi dan izvajanje vaj za moč. Vaje za moč in testiranje1. dan izvedete testiranje (koliko ponovitev posamezne vaje izvedeš v 1 minuti), nato izvajate vaje redno po navodilu, po 14. dneh testiranje ponovite.
Preberi nekaj teorije o atletski disciplini: tek. TEK

KEMIJA

V četrtek si pri uri kemije prejel delovni list. Poišči ga v zvezku ali mapi. Za tiste, ki ste manjkali pa ga najdete v prilogi. Delovni list Na delovnem listu imaš vaje za utrjevanje obravnavane snovi.

ZA BISTRE GLAVCE ali PONOVITEV
Poišči interaktivno učno gradivo na spletni strani: https://www.irokusplus.si. Vsa gradiva so trenutno brezplačno dostopna. Do gradiv lahko dostopaš le, če se predhodno registriraš. Ko si registriran, v zbirki gradiv (Moja iZbirka) poišči Kemija 8, klikni na mapo. Pojavijo se štiri možnosti gradiv, med katerimi izberi interaktivno učno gradivo. V i-učbeniku poišči poglavje 3. Tam si lahko ogledaš brezplačno dostopne videoposnetke na temo Spremembe in rešiš zanimive naloge.

LIKOVNA UMETNOST

Na mizo si postavi tihožitje (skodelico, jabolko, cvetlico …). Na list velikosti A4-formata z mehkim svinčnikom nariši postavljeno tihožitje. Upoštevaj sorazmerja, medsebojne razsežnosti predmeta (viziranje). Pod likovno delo se ne pozabi podpisati.

LIKOVNO SNOVANJE 2

Tukaj najdeš primer likovnega dela, ki ga poustvari. Fantazijsko drevo Likovni primer si dobro oglej. Na list velikosti A4-formata s suhimi barvnimi svinčniki (barvice) nariši svoje fantazijsko drevo. Najprej pobarvaj ozadje, šele nato z različnimi linijami črt ustvari motiv drevesa. Pod likovno delo se ne pozabi podpisati.

MLADINSKI PEVSKI ZBOR

Starše, brate in/ali sestre nauči pesem, ki ti je najbolj všeč. Pri učenju pesmi uporabljaj metodo odmeva, to je način, po katerem vas pesmi v šoli naučim tudi jaz.

TEHNIKA IN TEHNOLOGIJA

Površinska zaščita kovin:

  • V učbeniku Prava tehnika 8 (dostopno na naslovu https://www.irokus.si – najprej se registriraj, nato prijavi) si preberi od strani 46 do 47.
  • Na bel list papirja odgovori na Razmisli, naredi (Se spomniš?, Razumeš? )
  • V revijah, letakih, prospektih… poišči slike primerov uporabe različnih kovinskih in nekovinskih prevlek in jih izreži.

OBDELAVA GRADIV: UMETNE SNOVI

Preizkusi se v 3D modeliranju obeska (40 x 40 x 15) s programom SketchUp.
Program je prosto dostopen in si ga lahko naložiš na svoj računalnik. Dostopen na naslovu: https://www.sketchup.com/download/all
Predlagam  SketchUp Make 2017, ker imamo tega tudi na šolskih računalnikih.Kratek vodič za delo s programom najdeš v učbeniku Prava tehnika 7 ( str. 24) in Prava tehnika 8 (str. 24).

DOMOVINSKA IN DRŽAVLJANSKA KULTURA IN ETIKA

 V zvezku spusti 2 strani (tam bomo zaključili snov, ki smo jo obravnavali).
Nato napiši  naslov Delitev oblasti v Evropski uniji

  1. Ponovi vse o EU iz 7. razreda (nastanek, simboli, …)
  2. Oglej si PPT in v zvezek prepiši, kako deluje EU. Delovanje EU  

FIZIKA

Oglej si predstavitev Osončja na https://www.irokusplus.si/vsebine/irp-fiz8/#31
V zvezek odgovori na vprašanja
1. Kaj sestavlja naš sončni sistem? 2. Naštej planete, ki krožijo okoli Sonca. 3. Kaj je satelit? 4. Kaj je komet ali repatica? 5. Kaj je meteor ali utrinek? 6. Kaj je asteroid? 7. Kaj je Zemlja giblje? 8. Naštej posledice gibanja Zemlje.
Na zgoraj omenjeni strani si oglej filmčke o planetih. Za vsak planet si v zvezek zapiši nekaj značilnosti.
V zbirki nalog Bistra glavca reši strani 20 in 21.Lahko se zgodi, da v dopoldanskem času ne boš mogel dostopati do učbenika na dani povezavi in do filmčkov.
Po mojih izkušnjah povezave in filmčki delujejo v popoldanskem in večernem času. Dopoldne si pa lahko pomagaš z e-učbenikom https://eucbeniki.sio.si/fizika8/145/index.html (stran 60-69).Če česa ne razumeš, si pomagaj z učbenikom Moja prva fizika 1 ali s spletnim učbenikom https://eucbeniki.sio.si/fizika8/index.html .
Lahko me vprašate tudi po el. pošti albina.ponikvar@guest.arnes.si .

GLASBENA UMETNOST

Glasba v obdobju romantike


Na YouTubu poslušajte dela skladateljev iz obdobja romantike.
S pomočjo spleta ter zapiskov odgovori na vprašanja.
Kaj je simfonična pesnitev?
Kaj je rapsodija?
Kaj je samospev?
Kaj je programska glasba?
Kdo je virtuoz?
Kateri skladatelj je pisal glasbene drame?
Katerega skladatelja povezujemo z gledališčem v Bayreuthu in zakaj?
Kaj je opereta in kdaj se pojavi?
Kaj je operni realizem?
Kaj je balet?

Če imate kakšno vprašanje mi lahko pišete na anemarija.stefancic@guest.arnes.si

PLES

UŽIVAJTE V GLASBI IN PLESU…
1. PONOVITEV PLESA SAMBA: Glasba: Čuki – Eo!
2. PONOVITEV PLESA JIVE: Glasba: Čuki – Hozentregerji
3- PONOVITEV POSAMEZNIH SLIK PLESA ČA-ČA-ČA
    – Osnovni korak (plesalec L noga, plesalka D) – naprej, nazaj, ča-ča-ča, nazaj , naprej, ča-ča-ča-ča
-Pahljača naprej
-Pahljača nazaj
-Sprehod – naprej, nazaj, ča-ča-ča, ča-ča-ča, ča-ča-ča, obrat = nazaj ponoviš isto
4. »JUST DANCE« (youtube): vtipkaš »just dance waka waka«
    Naučiš se koreografijo plesa, tistega plesalca, kot si plesal-a pri uri plesa.